Mistrzostwa Świata w Rosji 2018 – podsumowanie fazy grupowej i ankieta

W poniedziałkowy poranek,gdy piłkarskie emocje po ćwierćfinałach opadły czas na podsumowanie dotychczasowych spotkań. Przeczytajcie do końca bo na samym końcu jest ankieta 🙂

1. Urugwaj 9 pkt 5-0
  2. Rosja 6 pkt 8-4
  3. Arabia Saudyjska 3 pkt 2-7
  4. Egipt 0 pkt. 2-6

W tej grupie zdecydowanym faworytem był najmniejszy Urugwaj (tylko 3 mln mieszkańców). Reprezentanci Ameryki Południowej w dwóch meczach wymęczyli 1:0, dopiero w ostatniej kolejce pewnie pokonali gospodarzy 3:0. O drugie miejsce mieli walczyć Rosjanie z Egipcjanami. Jednak w drużynie „Faraonów widoczny był brak formy lidera Salaha, który jak wiadomo był po kontuzji z finału Ligi Mistrzów. Ostatecznie Egipcjanie wszystkie trzy mecze przegrali i razem z Panamą byli jedynymi, którzy nie zdobyli żadnego punktu. W meczu o trzecie miejsce  w grupie nie potrafili wygrać z niżej notowaną Arabia Saudyjską.

Grupa B

1. Hiszpania 5 pkt. 6-5
  2. Portugalia 5 pkt. 5-4
  3. Iran 4 pkt. 2-2
  4. Maroko 1 pkt. 1-1

Naszym zdaniem w tej grupie były najciekawsze i najładniejsze mecze. Zarówno Iran jak i Maroko, gdyby trafili do innej grupy mogliby pokusić się o awans. Obie drużyny, mimo, że pojechały po fazie grupowej zostawiły po sobie dobre wrażenie. Nie bały się mocniejszych przeciwników, grały ofensywnie i  walczyły do ostatniej minuty. Jednak najlepszym meczem fazy pucharowej były derby Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpania z Portugalia stworzyła widowisko, które długo będziemy pamiętać.

Grupa C

1. Francja 7 pkt. 3-1
  2. Dania 5 pkt. 2-1
  3. Peru 3 pkt. 2-2
  4. Australia 1 pkt 2-5

Tutaj obyło się bez niespodzianek,ale zarówno Peru i Australia tanio skóry nie sprzedali. Ostatnia w tabeli Australia długo remisowała z Francją,ale ostatecznie przegrała po golu samobójczym. W drugim meczu Aborygeni zremisowali z Duńczykami i mieli jeszcze szansę na awans. Aby to się stało musieli wygrać z Peru i liczyć że Dania nie wygra z Francją. Peru po dwóch minimalnych przegranych wygrała 2:0 i tym samym wyprzedzili swoich rywali. O meczu europejskich drużyn wolałbym nie pisać, bo obie zadowalał remis i takim wynikiem zakończył się ten mecz.

Grupa D

1.  Chorwacja 9 pkt. 7-1
  2.  Argentyna 4 pkt. 3-5
  3.  Nigeria 3 pkt. 3-4
  4.  Islandia 1 pkt. 2-5

Tą grupę z kompletem punktów wygrała Chorwacja, co było dla nas lekkim zaskoczeniem. Do ostatniej chwili martwiła się o awans faworyzowana Argentyna. Dopiero pięć minut przed końcem honor Albicelestes uratował Marcos Rojo. Przy remisie dalej grałaby Nigeria. W ostatniej kolejce jeszcze prowizoryczne szanse miała Islandia, ale nie udało im się wygrać z mocno rezerwowym składem Chorwacji.

Grupa E

1. Brazylia 7 pkt. 5-1
  2. Szwajcaria 5 pkt. 5-4
  3. Serbia 3 pkt. 2-4
  4. Kostaryka 1 pkt. 2-5

Tutaj również główny faworyt męczył się z pozostałymi drużynami. Jednak Brazylia wygrała grupę, a o awans walczyły dwie europejskie reprezentacje. Spotkały się one w drugiej kolejce i stworzyły ciekawe widowisko, w którym nie zabrakło pozytywnych i negatywnych emocji. Pierwsza połowa należała do Serbii, za to w drugiej już na początku wyrównała Szwajcaria, a także udało się jej w ostatniej minucie strzelić decydującego gola. Doszło też  do małego skandalu i prowokacji politycznej, bo autorzy bramek (Xhaka i Shaqiri), którzy mają też kosowskie obywatelstwo po strzelonych golach w meczu z Serbią pokazali gest dwugłowego orła, symbol Albanii, z którą obaj są silnie związani. Więcej o tym na tej stronie.

Grupa F

1. Szwecja 6 pkt. 5-2
  2. Meksyk 6 pkt. 3-4
  3. Korea Płd 3 pkt. 3-3
  4. Niemcy 3 pkt. 2-4

W tej grupie doszło do największej sensacji w fazie grupowej. Jeszcze aktualni mistrzowie Niemcy tylko raz wygrali, a i tak zajęli ostatnie miejsce i nie awansowali dalej. W pierwszym meczu lepsi okazali się Meksykanie, a w meczu o awans Koreańczycy. Z tej grupy oprócz Meksykanów wyszli także Szwedzi, którzy w ostatniej kolejce rozbili Meksykanów 3-0. Nikt się nie spodziewał, że zabraknie w następnej fazie naszych zachodnich sąsiadów. Czy czeka ich kolejna rewolucja jak po turnieju w 2000 roku ?

Grupa G

1. Belgia 9 pkt. 9-2
  2. Anglia 6 pkt. 8-3
  3. Tunezja 3 pkt. 5-8
  4. Panama 0 pkt. 2-11

Ostatnie miejsce w tej grupie zajęli totalni outsiderzy, ale i tak pokazali się z całkiem dobrej strony. Znani chyba tylko w swoim kraju zawodnicy z Panamy walczyli dzielnie. Grupę zdecydowanie wygrała Belgia strzelając najwięcej bramek w całej fazie pucharowej bo aż 9. O jedną mniej mieli tylko gospodarze i ich rywale z grupy. Z ośmiu strzelonych bramek aż pięć strzelił Harry Kane i to on jest najpoważniejszym kandydatem póki co na króla strzelców. W meczu o pierwsze miejsce obie drużyny wystawiły mocno rezerwowy skład, ale to Belgia okazała się lepsza o jedną bramkę.

Grupa F

1. Kolumbia 6 pkt. 5-2
  2. Japonia 4 pkt. 4-4
  3. Senegal 4 pkt. 4-4
  4. Polska 3 pkt. 2-5

No i stało się. Pompowany balonik pękł już ostatecznie po drugim meczu, czyli wracamy do starych czasów. Był mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Jednak w ostatnim meczu mimo, że wygraliśmy 1:0 nie pokazaliśmy się z dobrej strony.5 minut, które przejdzie do historii futbolu. Szkoda, że znowu pokazujemy się z takiej strony. Pod koniec meczu Polacy i Japończycy w ogóle nie byli zainteresowani grą w piłkę, co na szczęście wygwizdali kibice obu drużyn. Pierwszy raz o awansie decydowało, kto ma mniej żółtych kartek.

Przygotowaliśmy dla Państwa również krótką ankietę na temat tegorocznego Mundialu. Zapraszamy do udziału w niej. Głosować można tylko do 15 lipca do godziny 17:00.

Która drużyna grała najładniejszą piłkę w fazie grupowej ?